Din kundvagn
Loading

Testläsare sökes till Ek & Hallgren – vill du läsa Korta fall gratis?


Bli testläsare för Ek & Hallgren – Korta fall.

Läs svenska kriminalberättelser gratis och lämna ärlig återkoppling till författaren.


Tycker du om svenska kriminalberättelser, mysterier och trovärdigt utredningsarbete? Då kanske du är en av de läsare jag söker till en ny testläsargrupp för Ek & Hallgren – Korta fall.

Jag söker en mindre grupp personer som vill läsa ett eller flera av de korta fallen och därefter lämna ärlig och konkret återkoppling.

Du behöver inte vara recensent, språkexpert eller professionell bokslukare. Det räcker alldeles utmärkt att du tycker om spänning och kan berätta vad du upplevde under läsningen.

Kort sagt: du behöver inte jaga varje kommatecken med förstoringsglas. Jag är betydligt mer intresserad av vad som händer med dig som läsare.


Vad är Ek & Hallgren – Korta fall?

Ek & Hallgren – Korta fall är en serie kortare och huvudsakligen fristående kriminalberättelser med Ronja Ek, Tove Hallgren och deras återkommande krets av medarbetare.

Berättelserna utspelar sig ofta i Falköping och andra delar av Skaraborg. Fallen bygger på realistiskt utredningsarbete där samtal, observationer, dokument, tidslinjer och små detaljer kan visa sig vara avgörande.

Här finns inga osårbara superhjältar som löser ett mord mellan två reklamavbrott. I stället ligger fokus på människor, relationer, trovärdiga mysterier och sådant som faktiskt skulle kunna inträffa.

Varje Kort fall publiceras i flera delar, men bildar tillsammans en avslutad berättelse.


Vem kan bli testläsare?

Du kan anmäla ditt intresse oavsett om du tidigare har läst Ek & Hallgren eller möter Ronja och Tove för första gången.

Jag söker gärna en blandning av:

  • Läsare som redan känner till Ek & Hallgren.
  • Personer som brukar läsa deckare och kriminalromaner.
  • Läsare som sällan läser kriminalberättelser.
  • Personer som läser på dator, mobil eller surfplatta.
  • Nya läsare som kan bedöma om berättelserna är lätta att komma in i.

Det viktigaste är inte hur många böcker du har läst. Det viktiga är att du är beredd att läsa och svara ärligt.


Vad förväntas av en testläsare?

Som deltagare får du läsa ett eller flera Korta fall utan kostnad. Efter läsningen fyller du i ett frågeformulär om din upplevelse.


Frågorna handlar bland annat om:

  • Berättelsens inledning och huvudmysterium.
  • Personerna och dialogen.
  • Tempot och spänningen.
  • Miljöerna och trovärdigheten.
  • Ledtrådarna och upplösningen.
  • Om något var oklart eller mindre logiskt.
  • Om berättelsen väckte lust att läsa vidare.


Jag vill naturligtvis gärna få veta vad du tycker om. Men testgruppen finns inte till för att enbart dela ut snälla klappar på axeln.

Om en scen känns för lång, en ledtråd är obegriplig eller slutet inte riktigt fungerar vill jag veta det. Ärlig kritik är inte elak – den är användbar.


Så går testläsningen till

  1. Anmäl ditt intresse
  2. Börja med att fylla i intresseanmälan.
  3. Testgruppen väljs ut
  4. Jag går igenom anmälningarna och väljer ut en mindre grupp testläsare.
  5. Du får information via e-post
  6. De som blir utvalda får veta vilket Kort fall de ska börja läsa och hur testläsningen går till.
  7. Du läser berättelsen i FlipHTML5
  8. FlipHTML5 är en digital bokhylla där du läser direkt i webbläsaren. Sidorna bläddras ungefär som i en vanlig bok.
  9. Det fungerar på dator, surfplatta och mobil. Du behöver inte installera någon app eller ladda ner boken – klicka bara på länken och börja läsa.
  10. Du lämnar din återkoppling
  11. När du har läst klart fyller du i ett frågeformulär. Där får du berätta vad som fungerade bra och om något var oklart eller kunde förbättras.
  12. Du kan fortsätta med fler fall
  13. Om du vill fortsätta kan du få läsa och bedöma ytterligare berättelser ur serien Ek & Hallgren – Korta fall.

Det finns ingen skolfröken med stoppur bakom gardinen. Du behöver däremot ha möjlighet att läsa berättelsen och lämna din återkoppling inom rimlig tid.


Varför skapar jag en testläsargrupp?

Under flera år har jag byggt upp berättelsevärlden kring Ek & Hallgren Utredningar. Serien har vuxit med nya fall, återkommande personer, relationer och händelser som följer karaktärerna vidare.

Som författare arbetar man länge ensam med en text. Till slut känner man berättelsen så väl att hjärnan vänligt fyller i sådant som kanske inte alls är självklart för en ny läsare.

Därför behöver jag verkliga läsare som kan hjälpa mig att upptäcka:

  • Vad som redan fungerar bra.
  • Vilka personer som engagerar.
  • Var berättelsen eventuellt tappar fart.
  • Om ledtrådarna är begripliga.
  • Om upplösningen känns logisk.
  • Vad som kan göra framtida publiceringar ännu bättre.

Testgruppen blir därför ett viktigt steg i arbetet med Ek & Hallgren – Korta fall.


Läs berättelserna

Du kan redan nu titta närmare på de publicerade berättelserna i bokhyllan:


📚 Läs Ek & Hallgren – Korta fall i FlipHTML5

Där hittar du samlingen och kan få en uppfattning om berättelsernas stil, upplägg och omfattning.


Anmäl ditt intresse

Vill du vara med i testläsargruppen?


Fyll i intresseanmälan genom länken nedan. Det kostar ingenting att delta och du förbinder dig inte till att läsa hela bokhyllan.

✍️ Anmäl dig till testläsargruppen här


Jag söker inte personer som automatiskt tycker att allt är fantastiskt. Jag söker läsare som är nyfikna, uppmärksamma och ärliga.

Kanske blir just dina synpunkter det som hjälper mig att se både berättelsernas styrkor och det som kan göras ännu bättre.


Välkommen med din intresseanmälan!

Jonas da Rocha Lundström

Författare och skapare av Ek & Hallgren

TJA Media