Your Cart
Loading
woman in forest in warrior pose

A torok metabolikus ereje - HATODIK RÉSZ

A torok metabolikus ereje - HATODIK RÉSZ


ANYAGCSERE ÉS A METABOLIKUS ERÕ



Mi az anyagcsere?


“Az anyagcsere az, ahogy a szervezet az ételt és az italt energiává alakítja, hogy életben maradjon és működjön. A tested sejtjeiben másodpercenként lezajló kémiai folyamatokból áll. Ezek a folyamatok segítik a légzést, mozgást, gyógyulást és még sok mást. E folyamatok egyensúlyban tartását homeosztázisnak nevezzük. Ez az, ami zökkenőmentesen tartja a tested." (A mintegy 100 éves nemzetközi clevelandi klinika egyik cikkébõl.)


Amikor az anyagcserére gondolunk, gyakran arra gondolunk csupán, hogy testünk hogyan égeti el az ételekből és italokból származó kalóriákat. Ez az anyagcsere sebessége, és magában foglalja:

  • Azt az energiát, amit a szervezet olyan alapvető funkciókhoz használ, mint a légzés és a szívverés fenntartása (alap anyagcsere)
  • Az élelmiszer emésztéséhez és feldolgozásához szükséges energiát (az élelmiszer termikus hatása)
  • Azt az energiát, amelyet a szervezet fizikai tevékenységekhez használ.


Sokan úgy gondolnak az anyagcserére, mint olyasvalamire, amelyen könnyen változtathatnak testsúlyuk beállítása érdekében. De valójában sokkal több minden történik a színfalak mögött. 

Az anyagcsere egy összetett rendszer, amely óriási szerepet játszik az általános egészségben, nem csak az elégetett kalóriában.


Az anyagcsere az, ahogyan a szervezet energiát használ fel (ami többek között az elfogyasztott táplálékból származik) mindenre, amit a szervezet tesz. Testünk anyagcseréje soha nem áll le – még akkor sem, ha pihenünk és alszunk. Folyamatosan fenntartja a test alapvető funkcióit, mint például:


  • A lélegzés
  • A vér keringése
  • Az élelmiszer emésztése
  • Sejt “termesztés” és -javítás / új sejtek képzése, és sérült sejtek kijavítása.
  • A hormonszintek kezelése
  • A testhőmérséklet szabályozása


Nagyon fontosnak tartom kihangsúlyozni, hogy szervezetünk megállás nélkül dolgozik, tevékenykedik, alkot. Gondolj bele, milyen csodálatos ez.


Az egészséges, életet fenntartó anyagcsere megköveteli a sejtek működését nyugalmi állapotban is, valamint a változó környezethez való alkalmazkodást. Ez magában foglalja a következő időszakokhoz való alkalmazkodást is, mint például:


  • Étkezés
  • Böjtölés
  • Éhezés
  • Fizikai aktivitás
  • Betegség vagy sérülés
  • Terhesség és szoptatás


És nem mellékesen a stressz helyzetek, stresszállapotokhoz való alkalmazkodást is. A stresszállapot lehet rovididejū, alkalomszerū, rovididejū gyakran ismetlodõ es lehet hosszantartó, krónikus.

Ez azt jelenti, hogy az anyagcserénk nem mindig működik ugyanazzal a „sebességgel”. 



Hogyan befolyásolja az anyagcsere a testsúlyt?


Egyszerū azt gondolni, hogy az anyagcsere-problémák felelősek a súlygyarapodásért vagy -csökkenésért. 

Fontos tudni azonban, hogy az anyagcseréd természetesen szabályozza magát, hogy megfeleljen a tested speciális igényeinek. Ritkán ez az egyetlen oka a súlygyarapodásnak vagy -vesztésnek. Sok esetben, ha szervezeted több kalóriát használ fel, mint amennyit bevitt, akkor fogyni fog (és fordítva). De számos tényező befolyásolja, hogy testednek mikor mennyi kalóriára van szüksége.


Emlékezz, a pajzsmirigyhormon felelős az anyagcsere sebességének szabályozásáért, hogy a szervezet több vagy kevesebb energiát használjon fel a nap különböző szakaszaiban és különböző okokból.


Felelős a szervezet többféle anyagcsere-folyamatainak szabályozásáért, szabályozva a szív-, izom- és emésztőműködést (többek között).


A hormonok mennyiségét es mukodését - erejét, sebességét, hatekonysagat - pedig befolyásolja a napszakok váltakozása, vagyis a 24 órás biológiai ciklus ami pedig osszefuggésben van a nap jarasaval és egyéb természeti jelenségekkel. De befolyásolja még a bevitt tápanyag fajtája, mennyisége, s hogy a nap mely szakában voltak elfogyasztva. Továbbá az érzelmi állapotok, ismétlodo gondolatok intenzitása, minősége is.


A metabolikus erő


A metabolikus erő - a kaloriaegeto képesség es az úgymond: uzemanyagfelhasználás képessége - intenzitásában tehát a pajzsmirigy hormon ugyanúgy nagy szerepet jatszik mint a személyes erő, az önbizalom egészséges megnyilvánulása, megélése, és gyakorlása.


A holisztikus, vagy integrált megközelités s egyebek mellett a pozitív pszichológia és spirituális lélektan az ami valódi megoldást hozhat a túl magas vagy túl alacsony testsúly, az érzelmi evés vagy étvágytalanság, a túlevés, vagy étkezések kerülése jelenségeire.


És ahogyan a megközelites sokrétű es körultekinto kell, hogy legyen, úgy a bevont eszközök es módszerek is lehetnek sokoldalúak és változatosak (és kell is, hogy azok legyenek) a vágyott egyensúly, es elégedett életérzés létrehozásában.


Dinamikus Táplálkozás Lélektan


A Dinamikus Táplálkozás Lélektan szerint a táplálékkal való kapcsolatunk fontos leckéket taníthat nekünk ha úgy döntünk, hogy odafigyelünk rá. Valamint felismeri hogy az étkezéssel, testsúllyal és egészséggel kapcsolatos kihívásaink meglehetősen szoros összefüggésben állnak a többi elsődleges, alapvető életterületekkel - mint az emberi kapcsolatok, család, munka, intimitás, a beteljesülésre való törekvésünk, és sok minden más. 


A Test-Elme Táplálkozás és Dinamikus Táplálkozás Lélektan úgy tekinti, hogy a táplálkozással, emésztéssel, anyagcserével, testsúllyal kapcsolatos gondjaink, a legtöbb esetben nem betegségek, szindrómák vagy klinikai zavarok, hanem jelzések, indikátorok.



Szeretettel,

Kripāmaya

05.03.2025. ©Kripāmaya


Foto forrás: pexels-lucaspezeta